Ilmoitus seurakuntajaon muutosta koskevasta aloitteesta

Lapuan hiippakunnan tuomiokapituli on päätöksellään 18.6.2025 tehnyt aloitteen seurakuntajaon muutoksesta Pihtiputaan ja Kinnulan seurakunnissa siten, että Kinnulan seurakunta liitettäisiin Pihtiputaan seurakuntaan 1.1.2027 lukien. Laajenevan Pihtiputaan seurakunnan alue kattaisi nykyiset Pihtiputaan ja Kinnulan seurakuntien alueet kokonaisuudessaan.

Aloitteen mukaisen seurakuntajaon muutoksen katsotaan nykytilaa paremmin turvaavan seurakunnan perustehtävän kokonaisvaltaisen toteutumisen alueella ja siten parantavan laajenevan seurakunnan toimintakykyä sekä toiminnan taloudellisuutta. Lisätietoja aloitteen sisällöstä saa lakimiesasessori Tuomas Hemmingiltä, tuomas.hemminki@evl.fi,
050 338 2570.

Pihtiputaan ja Kinnulan seurakuntien jäsenille varataan tilaisuus ottaa kantaa ehdotettuun seurakuntajaon muutokseen 14 päivän kuluessa tämän ilmoituksen julkaisemisesta. Tuomiokapitulille osoitettu kannanotto tulee toimittaa Lapuan hiippakunnan tuomiokapituliin osoitteeseen:

Lapuan hiippakunnan tuomiokapituli  

Käyntiosoite Koulukatu 12, 60100 Seinäjoki

Postiosoite   PL 160, 60101 Seinäjoki

Sähköposti   lapua.tuomiokapituli@evl.fi

Kannanoton on oltava perillä määräajan viimeisenä päivänä ennen viraston aukioloajan päättymistä. Kannanoton voi omalla vastuullaan lähettää postitse, lähetin välityksellä tai sähköisesti. Sähköinen viesti katsotaan saapuneeksi viranomaiselle silloin, kun se on viranomaisen käytettävissä vastaanottolaitteessa tai tietojärjestelmässä siten, että sitä voidaan käsitellä.


Tämä kuulutus on julkaistu Pihtiputaan ja Kinnulan seurakuntien verkkosivuilla 20.6.2025 ja pidetään nähtävillä 20.6.2025 – 4.7.2025.

 

 

 

Uutislistaukseen

Kuulutus hautojen hallinta-aikojen tarkistuksista

          

KUULUTUS

Pihtiputaan seurakunnan kirkonkylän ja Muurasjärven hautausmailla tehdään hautapaikkojen hallinta-aikojen tarkistusta kirkkoneuvoston 24.4.2025 päätöksen § 46 mukaisesti. Hautauksen yhteydessä hallinta-aikaa on myönnetty määräaikaisena 25 tai 30 vuotta. Ainaishautapaikan haltijan ei tarvitse hautapaikkaa uusia.

Haudat, joiden hallinta-aika on päättynyt, merkitään haudalle asetettavalla kuulutusmerkkitikulla. Hallinta-aikaa voi hautaoikeuden haltijan hakemuksesta jatkaa 25 vuotta tai enintään 50 vuotta, asiasta on otettava yhteyttä Pihtiputaan seurakuntaan 30.6.2026 mennessä.

Jos hallinta-aikaa ei jatketa, hautaoikeuden haltijalle tarjotaan tilaisuus poistaa haudalta hautamuistomerkki. Jos muistomerkkiä ei ole poistettu 31.12.2026 mennessä, siirtyy se hautausmaan ylläpitäjälle vastikkeetta (hautaustoimilaki 457/2003 14§ 3 mom.)

Päättynyt hautapaikka, johon ei ole tullut yhteydenottoa kuulutusaikana, siirtyy hautapaikka kuulutusajan jälkeen seurakunnalle.

Lomake hautaoikeuden jatkamiseksi löytyy kotisivuilta; www.pihtiputaanseurakunta.fi/info-ja-asiointi/hautausmaksut

Lisätietoa asiasta kirkkoherranvirastosta (avoinna ma-ke klo 9–12)

puh 044 7844421, kirkkoherranvirasto.pihtipudas@evl.fi

                                            Kuva, joka sisältää kohteen valkoinen, Fontti, muotoilu

Kuvaus luotu automaattisesti                       

2.5.2025 10.18